Kulübümüz "Curling"de de Varım Dedi

Yaşamkent İlker Spor Kulübü bir ilke daha imza atıyor ve Curling branşında da varım diyor.

Ankara'da ilk defa Yaşamkent İlker Spor Kulubü curling branşını açarak bu branşta da bir ilki gerçekleştiriyor. Amacımız milli sporcular ve antrenörler yetiştirmektir. Kulüp olarak sporda sağlıklı bireyler yetiştirmek ve dünyada yaygın olan spor dallarını ülkemizde de aynı rekabet içinde gerçekleştirmeyi arzu etmekteyiz. Kulübümüz yeniliklere açık olduğunu bir kez daha gösterdi.

CURLİNG NEDİR?

Buz üzerinde yapılan bir çeşit taş kaydırma sporudur. Çok eski bir oyundur. İskoçya ve Kanada'da kışın buz tutan göller üzerinde oynanırdı. Günümüzdeki müsabakalar, salonlardaki özel buz pistleri üzerinde yapılmaktadır. Pistin uzunluğu 42 m, genişliği ise 43 metredir. Curling taşı, yuvarlak olup, granitten yapılmıştır. Üzerinde tutma kulbu mevcuttur. Taşın yüksekliği 11,43 cm, çevresi 91,44 cm (1 yarda), ağırlığı ise 19,96 kg'dır. 

Müsabakalar, dörder kişilik iki takım halinde yapılır. Her oyuncu eşleştiği rakibiyle iki taşla dönüşümlü olarak oynar. Taş, kayma esnasında kendi ekseni çevresinde iki-üç devir yapacak şekilde fırlatılır. Oyunda amaç, taşları rakibinkilerin yanından geçirerek veya onlara çarptırarak kaleye en yakın noktaya ulaştırmaktır. Genellikle bir parti, on oyun sürer. Taşlarını kale merkezine en yakın noktaya ulaştıran takım, oyunu kazanmış olur. Taş, müsabaka esnasında kayarken kırılırsa, en büyük parçanın ulaştığı nokta varış noktası kabul edilir. Curling oyununda, pist özel süpürgelerle süpürülür. Bunda gaye, buzu ısıtarak taşın kayma hızını arttırmaktır. Süpürme hareketi, taşın kayma yönüne dik olarak, taşı atan takımın oyuncuları tarafından yapılır. 

Curlingin en yaygın olduğu ülkeler; ABD, Kanada, İsveç ve Norveç’tir. Bununla beraber bazen müsabakalarda İsviçre bu ülkeleri geride bırakır.